Leden 2010

TUTANCHAMONŮV POKLAD

29. ledna 2010 v 7:00 | Moni |  Tutanchamon

HISTORIE:

Údolí králů, pohřebiště egyptských panovníků na břehu Nilu naproti městu Luxor, je na počátku 20. století prohrabáno prakticky skrz na skrz. Archeologové považují naleziště za vyčerpané. Jediný muž nevzdává hledání:Howard Carter (1874-1915), který pracuje pro lorda Carnarvona (1866-1923). 4. listopadu 1922 narážejí dělníci na první schod do Tutanchamonovy hrobky. 24. listopadu 1994 Carter proráží otvor a vsune dovnitř svíčku."... když oči přivykly na přítmí, vyplouvaly předměty z mlhy- podivná zvířat, sochy, zlato..." Až v únoru 1923 je otevřena pohřební komora.

FARAONOVA KLETBA:

" Cítím se strašně" stěžuje si lord Carnarvon ten den ráno při snídani, když už měl čtyřicetistupňovou horečku. Domníval se, že si způsobil zdravotní potíže tím, že se při holení řízl do brady, kde měl bolák po štípnutí moskyta.
" Mister! Mister!" rozčileně křičel dělník, který se vracel z Carterova domu. Posel teď skoro bez dechu oznamoval, co zažil. Když vstupoval do domu, zaslechl tichý zvuk, skoro jako by někdo tichounce plakal. Pak se však otočil a v kanárkově kleci spatřil kobru. Vzápětí Carterova opeřeného oblíbence pozřela. " byla to králova kobra!" zdůraznil domorodec vzrušeně. "Král ji poslal, aby se ptáčkovi pomstila za to, že prozradil, kde je jeho hrob- a teď se budou dít strašné věci!" Na Howarda Cartera, který rozhodně neměl sklon k pověrčivosti, příhoda hluboce zapůsobila. Přece jenom se tedy vydal navštívit umírajícího lorda do Káhiry. Carnarvon už ho však nepoznal.

Lord Carnarvon v horečkách stále víc blouznil. Především pořád opakoval: "Pták mi drásá obličej, pták mi drásá obličej!"

Tato věta, kterou pronášel už v kómatu, později nedává archeologům spát. Dr. Alí Hassan, generální ředitel Egyptského muzea v Káhiře, připojil zajímavý poznatek: "Lordův výrok mě mimořádně zaujal, protože nacházím spojitost s jednou zaklínací formulí z prvního přechodného období. Přímo se v ní říká, že supice Nechbet, ochránkyně králů, rozdrásá obličej každému, kdo znesvětí nějaký hrob."

Smrt lorda Carnarvona znamenala pouhý začátek děsivé série úmrtí. Tehdy skonali i plukovník Aubrey Herbert, lordův bratr, dále káhirský archeolog Ahmad Kamal a americký egyptolog William Henry Goodyear- všichni roku 1923. Přes 15 dalších lidí zemřelo potom, co navštívili hrobku, zkoumali nálezy nebo byli jen přátelé a příbuzní těch co poklad viděli.


JISTÉ JE JEN JEDNO, NIKDY SE NEDOZVÍME PRAVDU.