Potopa světa

13. února 2010 v 9:00 | Moni |  Od meteoritů po ropné skvrny

POTOPA SVĚTA

(kolem 6000 př. Kr.)

Legendy mnoha světových kultur obsahují příběh o velké potopě, k níž mělo dojít asi před 8000 lety či snad ještě dříve. Biblický Starý zákon uvádí příběh o potopě, během níž Noe ve své arše uchoval pár z každého zvířecího druhu. Podobné příběhy o vodní katastrofě se objevují v Eposu o Gilgamešovi starém 5000 let a vyrytém starými asyřany do hlněných destiček, dále v indiánských legendách ze Severní a Jižní Ameriky, ale také v tradičních lidových vyprávěních z Havaje a Číny.

Všechny tyto příběhy jsou si tak podobné, že podle odborníků patrně referují o téže potopě, která někdy před 5000 lety zaplavila svět. Některé z legend vyprávějí o prudkých bouřích, o lodích uvázlých (podobně jako Noemův koráb) na vrcholcích hor, o městech smetených do moře i o lidech prchajících kvůli přežití do jeskyní vysoko v horách.

Podrobnosti o potopě světa se nikdy nedozvíme, zdá se však pravděpodobné, že šlo o velkou přírodní katastrofu, a dost možná ne jen jedinou. Každopádně tomu nasvědčují dokonce i některé novodobé archeologické a geologické poznatky.
Vzpomínky na potopu uchovaly starobylé národy ve svých legendách, které dodnes přetrvávají jako součást naší kultury a literatury.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama