Zpustošení Knóssu

6. března 2010 v 22:30 | Moni |  Od meteoritů po ropné skvrny

ZPUSTOŠENÍ KNÓSSU

(kolem 1450 př. Kr.)

Palác v Knóssu na ostrově Kréta v Středozemním moři byl v období 2000- 1450 př. Kr. střediskem mínojské civilizace. Asi 110 km severně od Kréty leží sopečný ostrov Santorin.

Kolem roku 1450 př. Kr. došlo na Santorinu a na Krétě k ničivým geologickým katastrofám. Není známo, zda se tyto katastrofy vyskytly v několika různých letech, nebo všechny najednou. Já dávám přednost názoru, že proběhly v několika různých letech, protože např. výbuch Santorinu je udáván v r. 1630/1. Každopádně po výbuchu přišla obrovská příbojová vlna. Osady na Santorinu zničily řeky žhavé lávy. Zároveň se vzhůru vznesl velký mrak sopečného popela, který podle některých archeologů pohřbil palác v Knóssu.

Jisté je jen jedno: když se na začátku 20. století prováděly v Knóssu výkopy, museli se archeologové prokopávat sopečným materiálem. Zjistili přitom obrovské škody po zemětřesení, které byly možná způsobeny touž katastrofou. Podle jedné teorie nejdřív přišlo zemětřesení, při němž mínojští měli dost času opustit Knóssos a uchýlit se na lodě. Tam se přes ně zřejmě převalila příbojová vlna.

Přesný sled událostí nebude nikdy znám, katastrofa však znamenala začátek konce mínojské civilizace.

(dnes je sopečný ostrov souostrovím Santorini)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama