Černá smrt

1. dubna 2010 v 20:30 | Moni |  Od meteoritů po ropné skvrny

ČERNÁ SMRT

(1348 - 1390)

V roce 1348 se Evropou začala šířit epidemie choroby, známé jako mor. Šířila se podél tras obchodních karavan z Číny na Střední Východ a do Evropy byla později zavlečena na lodích.

K příznakům jednoho druhu této choroby patřily temné skvrny na kůži postižených. Proto se také tato speciální epidemie moru stala známou jakožto " černá smrt ". Pro ty, kdo se nakazili, byla trýznivá smrt prakticky nevyhnutelná. Na nemoc neexistoval žádný lék.

Přenašečem choroboplodných zárodků moru byly blechy, které žily v srsti černých krys. ve 14. století byla populace černých krys obrovská, takže jakmile se mor objevil, ihned se také bleskově rozšířil. V letech 1348 - 1350 zemřelo " černou smrtí " 25 milionů Evropanů, epidemie tím však neskončila: v dalších 40 letech se znovu a znovu vracela.

Černou smrtí zahynulo tolik lidí, že neměl kdo pracovat. Celé vesnice byly opuštěny. Hospodářství zpustla a produkce potravin poklesla. V mnoha koutech Evropy provázel černou smrt hladomor.Černá smrt zabila podle odhadu třetinu evropské populace, pro kočky ale znamenala dobrou zvěst. Kočky byly často spojovány s čarodějnictvím a zlem, protože však uměly chytat černé krysy, stouply teď v oblibě. Ovšem jakmile bylo po moru, bylo i po kočičí slávě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama