Odlesňování v Evropě

1. dubna 2010 v 21:30 | Moni |  Od meteoritů po ropné skvrny

ODLESŇOVÁNÍ V EVROPĚ

(kolem roku 1500)

Po celá tisíciletí byla většina Británie a severozápadní Evropy pokryta hustými listnatými lesy. Asi před 2000 lety začaly lesy ustupovat, neboť byly káceny a jejich místo zaujala zemědělská půda. Dříví bylo hlavním palivem v domácnostech i ve výrobě. Bylo žádáno i pro stavbu domů a lodí.

V šestnáctém století už se poráželo tolik stromů, že v Evropě nastala kritická situace. Nedostatek dříví pro výrobu dřevěného uhlí ohrožoval hutnictví a sklářství, které ho v pecích spotřebovaly veliké množství. Cena paliva pro domáctnost stoupla. Stromy nerostly dost rychle, aby nahradily úbytek. Velké evropské lesy zmizely navždycky.

Ústup lesů narušil přirozené odvodňování půdy a na mnoha místech vznikly močály. Tato území se nyní znovu zalesňují, aby se vrátila do původního stavu.

Z někdejších lesů zbyla dnes pouhá desetina.Odlesňování změnilo evropské dějiny. Topivem pro domácnosti i průmysl se stalo převážně uhlí. Během dalších tří století vedlo používání uhlí k vynálezu parního stroje a k soustředění práce do továren.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama