Srpen 2010

Čtvrtek

12. srpna 2010 v 18:22 | Moni |  Pověry

Proč nedělat ve čtvrtek nic důležitého?

Čtvrtý den v týdnu se u našich předků těšil zvláštnímu postavení. Po staletí dodržují pravidlo, že ve čtvrtek se nemají dělat žádná zásadní rozhodnutí, jinak dopadnou špatně.
V čem je tento den tak zvláštní?

Kořeny sahají až do dob před příchodem křesťanství, kdy byl čtvrtek pro pohany to samé co neděle pro křesťany. Jde o sváteční den kdy se nesmělo pracovat. Křesťané se snažili zvyk vymýtit, ale ten zůstával mezi lidmi pevně zakořeněn po mnoho dalších století. Ještě v 19. století jej dodržují přadleny, které ve čtvrtek večer nepředou, aby na sebe nepřivolaly neštěstí.

Existují zmínky o pověrčivých ženách, které každý čtvrtek večer připravují zbytky jídel pro skřítky. Je to snad další doklad o magičnosti tohoto dne?

Skutečně lze dělit dny na šťastné a nešťastné? Podobné pověře prý věřil například i římský císař Jindřich IV. (1050 - 1160). Ten pokládal za nejšťastnější den v týdnu úterý. Údajně proto začínal všechna svá tažení v tento den , aby mu byla štěstěna nakloněna. Kronikář později zaznamenal, že král umře 17. srpna 1160. Je náhoda, že bylo zrovna úterý? Skutečně se jednalo o jeho šťastný den?


BMI

12. srpna 2010 v 12:15 | Moni |  BMI

Kalkulačka BMI - index tělesné hmotnosti

BMI (z anglického Body Mass Index) je index, který se používá pro klasifikaci podváhy, nadváhy či různé stupně obezity.
Vzorec pro výpočet BMI je velice jednoduchý: BMI = tělesná váha(kg) / tělesná výška2 (m)
např. člověk s váhou 80 kg a výškou 183 cm si BMI vypočítá podle uvedeného vzorce takto:
BMI = 80 / 1,832 = 23,89

Klasifikace hodnoty BMI

Pro klasifikaci vypočtené hodnoty BMI se používá tabulka vytvořená Světovou Zdravotnickou Organizací(WHO).

BMIklasifikace
< 18,5podváha
18,5 - 24,99optimální váha
25 - 29,99nadváha
30 - 34,99obezita prvního stupně
35 - 39,99obezita druhého stupně
> 40obezita třetího stupně

Jmelí

12. srpna 2010 v 10:27 | Moni |  Pověry

Zázračná moc jmelí?

Už před bezmála 3000 lety naši předkové věřili, že má jmelí magickou moc. Stalo se součástí mytologie starogermánských a keltských kmenů. O léčivých schopnostech byli přesvědčeni i američtí indiáni.

Keltové věřili, že největší moc má jmelí utržené na Nový rok. Podle starých pověr jmelí chrání před zásehem blesku, požárem a mocí nadpřirozených bytostí. Proto se také zavěšovalo na různá místa v domě pro ochranu domácnosti. Specifickou roli mělo jmelí umístěné v ložnici - mělo chránit klidný spánek a přivolávat krásné sny.

Lidé však nejvíce věřili v jeho léčivé schopnosti. Odvar ze jmelí prý dokázal člověka ochránit proti jedům. Babky kořenářky používaly jmelí při horečkách a křečích.

Je léčivá moc jmelí jen pouhou pověrou? Poslední chemické rozbory ukazují, že nikoliv!
Jmelí totiž obsahuje celou škálu učinných látek, které dokonce pomáhají, při léčbě rakoviny a lidem nemocným na AIDS!


Žebřík

11. srpna 2010 v 19:33 | Moni |  Pověry

Projít pod žebříkem? Nikdy!

Jedna stará česká pověra varuje lidi před tím, aby chodili pod žebříkem. Prý to přináší smůlu. Ovšem pozor! Nebezpečné je vlastně chodit pod všemi věcmi, které vytvářejí nějaký úhel. Pověra dodává, že všude, kde vzniká trojúhelníkový prostor, se brzy usídlí zlí duchové. Pokud tudy projdete démoni vám skočí na záda.
Co ale potom?

Nebojte, nic není ztraceno!
Měli byste se třikrát velmi rychle zatočit a pak uskočit. Démonu se zatočí hlava a spadne. Kvapně pak utečte co nejdál, aniž byste se otočili.


Česnek

11. srpna 2010 v 17:59 | Moni |  Pověry

Česnek - nejen proti upírům

Podle lidové tradice česnek zahání nejen upíry, ale i další démonické bytosti. Svědčí o tom mnoho lidových receptů, jak se ochránit před temnými silami právě prostřednictvím této aromatické rostliny.
A skutečně, odborníci už mnoho let ví, že česnek má až nadpřirozené vlastnosti, alespoň co se jeho léčivých schopnstí týče.

Škála jeho použití je skutečně pestrá. Pravidelná konzumace prý pomáhá snížit krevní tlak, ředí krev a léčí zvýšenou hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pomáhá také proti infekčním chorobám a podle odborníků jde vlastně o dokonalé přírodní antibiotikum. Poradí si údajně dokonce i s parazity v těle a zbaví vás i vší.

Česnek prý působí i jako afrodiziakum. Potíž je jen s jeho charakteristickým odérem. Pach česneku je cítit nejen z dechu (stačí sníst jablko), ale také z potu, a to dokonce několik hodin po snědení. Takže pozor, někdy je lepší se česneku jako afrodiziaku raději vyhnout a zvolit jiný recept.


Magická moc perel

11. srpna 2010 v 13:16 | Moni |  Pověry

Magická moc perel

Bílé šátečky smutek tají, v perlách se slzy ukrývají... tak praví evropské příběhy, perly jsou zmrzlé lidské slzy, které se vrací zpátky na svět. Východní národy o nich mají optimističtější legendu. Ta praví, že za jasných nocí vyplouvají ústřice na vodní hlainu a dýchají bledé měsíční světlo, ze kterého jsou pak perly zrozeny.

Také mají chránit lidi cestující po moři, jejich moc dokáže ochránit člověka před lodními neštěstími. Jiná pověra zase varuje, že pokud perly nošené na těle ztratí svůj lesk, je to neklamné znamení blížící se smrti.

Perly prý obdivovala i egyptská královna Kleopatra (asi 69 - 30 př. n. l.). Pila je údajně rozdrcené ve víně, aby na ni přišla jejich krása.