Čtvrtek

12. srpna 2010 v 18:22 | Moni |  Pověry

Proč nedělat ve čtvrtek nic důležitého?

Čtvrtý den v týdnu se u našich předků těšil zvláštnímu postavení. Po staletí dodržují pravidlo, že ve čtvrtek se nemají dělat žádná zásadní rozhodnutí, jinak dopadnou špatně.
V čem je tento den tak zvláštní?

Kořeny sahají až do dob před příchodem křesťanství, kdy byl čtvrtek pro pohany to samé co neděle pro křesťany. Jde o sváteční den kdy se nesmělo pracovat. Křesťané se snažili zvyk vymýtit, ale ten zůstával mezi lidmi pevně zakořeněn po mnoho dalších století. Ještě v 19. století jej dodržují přadleny, které ve čtvrtek večer nepředou, aby na sebe nepřivolaly neštěstí.

Existují zmínky o pověrčivých ženách, které každý čtvrtek večer připravují zbytky jídel pro skřítky. Je to snad další doklad o magičnosti tohoto dne?

Skutečně lze dělit dny na šťastné a nešťastné? Podobné pověře prý věřil například i římský císař Jindřich IV. (1050 - 1160). Ten pokládal za nejšťastnější den v týdnu úterý. Údajně proto začínal všechna svá tažení v tento den , aby mu byla štěstěna nakloněna. Kronikář později zaznamenal, že král umře 17. srpna 1160. Je náhoda, že bylo zrovna úterý? Skutečně se jednalo o jeho šťastný den?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama